امروز 30 تیر 1403 ساعت 04:31

تعداد بازدیدکنندگان 148744 نفر

Search
Close this search box.

ماده ای معجزه گر برای نابودی تمام ویروس‌ها و باکتری‌ها

آنتی ویروس

اگرچه پوشش‌هایی وجود دارند که به صورت آنتی ویروس عمل کرده و میکروب‌های مضر را از روی سطوحی که مکرراً لمس می‌شوند از بین می‌برند، اما اغلب این مواد یا باید به طور مکرر استفاده شوند یا مدت زیادی طول می‌کشد تا عمل کنند.

این در حالی است که اکنون ادعا شده است که یک پوشش جدید و بادوام بر هر دوی این کاستی‌ها فائق آمده است.

در ساخت این ماده که در دانشگاه میشیگان ساخته شده است از پلاستیک پلی‌اورتان معمولی استفاده شده که با روغن درخت چای و روغن دارچین ترکیب شده است و همانطور که مشخص است، همه این مواد برای انسان بی‌خطر هستند.

این ماده در حالی که به شکل مایع است، یا با یک برس یا فرچه روی سطوح مالیده می‌شود، یا روی مواردی مانند دستگیره درب یا صفحه نمایش لمسی افشانه می‌شود و پس از خشک شدن، پوششی سخت و شفاف ایجاد می‌کند که ادعا می‌شود در کشتن باکتری‌ها و ویروس‌ها بسیار موثر است.

برخی از مولکول‌های درخت چای و دارچین به مولکول‌های پلی‌اورتان متصل می‌شوند و آنها را به شکل دائم در جای خود در یک ماتریس پلاستیکی نگه می‌دارند، در حالی که برخی دیگر آزادانه بین آن ماتریس و سطح پوشش حرکت می‌کنند.

گفته می‌شود مولکول‌های آزاد عموماً تمایل دارند با مولکول‌هایی که پیوند متقابل دارند، باقی بمانند و سرعت تبخیر روغن‌ها را کاهش می‌دهند. با این حال، وقتی میکروب‌ها با پوشش تماس پیدا می‌کنند، مولکول‌های آزاد با نفوذ به غشای محافظ بیرونی، آنها را می‌کشند و این کار را تنها در عرض دو دقیقه انجام می‌دهند.

آنتی ویروس

در آزمایش‌هایی که روی سطوحی مانند صفحه‌ کلید، صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند و تخته‌های برش مورد استفاده برای برش مرغ و گوشت در آشپزخانه‌ها انجام شد، این پوشش حداقل به مدت شش ماه مؤثر ماند و ۹۹.۹ درصد از عوامل بیماری‌زا از جمله باکتری “ای.کولی”، MRSA و “کووید-۱۹” را از بین برد.

گفتنی است که این پوشش حتی اگر سطوح را به طور مکرر تمیز و پاک می‌کردند، اثر ضد میکروبی(آنتی ویروس) خود را حفظ کرد.

همچنین به عنوان یک مزیت اضافی، هنگامی که اثربخشی روغن‌ها در اثر شروع به تبخیر شدن، کاهش می‌یابد، این پوشش را می‌توان به سادگی با اضافه کردن روغن‌های درخت چای و دارچین که توسط ماتریس پلی‌اورتان جذب می‌شوند، شارژ کرد.

پروفسور “آنیش توتجا” یکی از نویسندگان این مطالعه در مورد این تحقیق گفت: پاک کننده‌های ضدعفونی کننده می‌توانند میکروب‌ها را تنها ظرف یک یا دو دقیقه از بین ببرند، اما به سرعت از بین می‌روند و سطوح را در برابر عفونت مجدد آسیب‌پذیر می‌کنند. همچنین ما سطوح ضدباکتری با ماندگاری طولانی‌تری بر پایه فلزاتی مانند مس و روی داریم، اما ساعت‌ها طول می‌کشد تا آنها باکتری‌ها را از بین ببرند. این در حالی است که این پوشش هم سریع عمل می‌کند و هم ماندگاری بالایی دارد و بهترین‌ها را ارائه می‌دهد.

شرکت “هیگراتک”(Hygratek) که از دل دانشگاه میشیگان بیرون آمده، هم‌اکنون در حال تجاری‌سازی این فناوری است.

این مطالعه به تازگی در مجله Matter منتشر شده است.

به نقل از ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!