امروز 30 تیر 1403 ساعت 03:55

تعداد بازدیدکنندگان 148736 نفر

Search
Close this search box.

قیمت نفت بالا رفت

قیمت نفت روند کاهش در ابتدای معاملات روز پنجشنبه بازار آسیا را معکوس کرد و افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در سپتامبر، با ۶۳ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش، به ۱۱۳ دلار و هشت سنت در هر بشکه رسید. قرارداد اوت که روز پنجشنبه منقضی می‌شود، با ۱۸ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، ۱۱۶ دلار و هشت سنت بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۹ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۱۱۰ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت برای تحویل در اوت روز چهارشنبه با ۱.۵ درصد کاهش و شاخص نفت آمریکا با ۱.۸ درصد کاهش، بسته شده بود.

تحلیلگران گروه ANZ در یادداشتی نوشتند: قیمت نفت پس از انتشار گزارش مثبت از ذخایر نفت، در ابتدای معاملات روز جاری بالاتر رفت. کاهش ذخایر تحت تاثیر افزایش تولید پالایشگاهی در بحبوحه حاشیه سود قوی پالایش اتفاق افتاده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد ذخایر نفت در هفته منتهی به ۲۴ ژوئن، به میزان ۲.۸ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز، کاهش ذخایر به میزان ۵۶۹ هزار بشکه را پیش‌بینی کرده بودند.

ذخایر سوخت با افزایش تولید پالایشگاهها که با ۹۵ درصد ظرفیتشان فعالیت می‌کنند، افزایش یافت. اما به گفته تحلیلگران ANZ، با تعلیق صادرات نفت از دو بندر در شرق لیبی و افت شدید تولید اکوادور در بحبوحه اعتراضات داخلی، اختلالات بیشتر در عرضه، از قیمت‌ها پشتیبانی کرده است.

با این حال، نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصادی، مانع رشد بیشتر قیمت‌ها شده است. تینا تِنگ، تحلیلگر شرکت “سی ام سی مارکتس” در این باره گفت: افزایش سریع نرخهای بهره از سوی بانکهای مرکزی و کندی رشد اقتصاد جهانی، بازارهای کالا را تحت فشار قرار داده است. انتظارات برای آزادسازی نفت بیشتر از ذخایر استراتژیک آمریکا و افزایش تولید اوپک هم از سرعت روند صعودی بازار نفت کاسته است.

دلار قوی‌تر، هم رشد قیمت‌های نفت را محدود کرده، زیرا نفت را برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر کرده است.

در این بین، نشست دو روزه گروه اوپک پلاس از روز چهارشنبه آغاز شده است اما منابع آگاه می‌گویند فضای اندکی برای افزایش بیشتر تولید از سوی این گروه وجود دارد.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت عضو اوپک است، ممکن است قیمت نفت سبک به مقصد آسیا را در اوت برای دومین ماه متوالی افزایش دهد. منابع پالایشگاهی پیش بینی کردند قیمت فروش رسمی نفت عرب لایت حدود ۲.۴ دلار در هر بشکه بالاتر از قیمت ماه پیش خواهد بود. چنین افزایش قیمتی، قیمت فروش رسمی اوت را به رکورد بالایی خواهد رساند.

بر اساس گزارش رویترز، حاشیه سود تولید بنزین، دیزل و سوخت جت در آسیا با بهبود تقاضا برای سفر در پی تسهیل محدودیتهای کرونایی، به رکورد بالایی جهش پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!