امروز 31 تیر 1403 ساعت 22:24

تعداد بازدیدکنندگان 149267 نفر

Search
Close this search box.

افسر ایمنی

افسر ایمنی کیست؟

افسر ایمنی، بر شرایط ایمن مجموعه خود کاری نظارت دارد و تمامی ریسک‌های شناسایی شده ایمنی را شناسایی می‌کند و البته مخاطراتی که این ریسک‌ها برای سلامتی کارکنان یا تأسیسات مجموعه به‌همراه دارند را، بررسی می‌نماید. سپس با انجام اقدامات لازم و کنترل این مخاطرات و تهدیدات، ریسک بروز هرگونه حادثه را به حداقل ممکن رسانده و در جهت کاهش خسارات مالی، جانی و زیست محیطی اقدام می‌کند. این موارد در مجموع به افزایش راندمان کاری و حفظ منابع مجموعه کمک خواهد کرد. افسر ایمنی، شخص واجد شرایطی است که تخصص او توسط مدیریت ارشد مجموعه احراز شده و وظایف خود را براساس شرح وظایف مشخص شده در استانداردهای جهانی انجام می‌دهد. افسر HSE بر اجرای سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت شغلی و محیط زیست (HSE) نظارت کرده و هماهنگی‌های لازم در خصوص سیاست‌های HSE را برقرار می‌کند.

 

مهارت‌های مورد نیاز افسر ایمنی:
از الزامات افسر ایمنی، سابقه کار مرتبط و گذراندن دوره های آموزشی ایمنی، تخصص و تسلط در حوزه ایمنی و HSE است.
افسر ایمنی نیاز به مهارت‌های زیر برای انجام وظایف مشخص شده برای این موقعیت شغلی دارد:
داشتن قدرت تفسیر و بیان قواعد عملیات کاری
آشنایی با سایت های تخصصی مانند EPA , OSHA
تسلط بر روش‌های ارزیابی ریسک
تسلط بر الزامات ایمنی مرتبط با فعالیت مجموعه کاری
تسلط بر قوانین محیط زیست مرتبط با فعالیت مجموعه کاری
تسلط بر روش های اطفای حریق و …

در واقع افسر ایمنی نیاز به تجربه لازم برای تأمین ایمنی و بهداشت کارکنان، تضمین ایمنی محیط کار، ارائه توصیه‌‌ها و اقدامات ایمنی لازم، پیش‌ بینی و کنترل شرایط خطرناک و ناایمن و نظارت بر حسن اجرایی تمامی این امور را دارد. همچنین مشارکت در سازمان برای رعایت و اجرای مسائل بهداشتی و ایمنی را برقرار کند. این تجربه و تسلط نیز با آموزش HSE و دوره های‌ ایمنی به‌دست خواهد آمد.

 

شرح وظایف افسر ایمنی

افسر ایمنی، یکی از پرسنل شاغل در واحد HSE می باشد که وظیفه حفاظت و ایمنی پرسنل در محیط کار، تجهیزات و تأسیسات در محوطه های صنعتی را بر عهده دارد. به توجه به نوع فعالیت ها، دستورالعمل های ایمنی را می بایست اجرایی نموده و در زمینه آموزش پرسنل، تکمیل چک لیست ها و فرم گزارشات واحد ایمنی، بازدید های روزانه جهت کاهش و کنترل حوادث فعال است.  برخی دیگر از فعالیت های افسر ایمنی عبارتند از:

توسعه و اجرای برنامه‌های ایمنی در سطوح مختلف که منجر به اطمینان از وضعیت ایمنی کارکنان شود.

بهبود برنامه های ایمنی و به ویژه دوره های آموزشی و اجرای آنها در مجموعه کاری خود

کمک به ممیزین HSE در بازرسی‌های دوره‌ای به‌منظور حصول اطمینان از پذیرفته شدن اصول ایمنی توسط مجموعه

نظارت بر جمع آوری ضایعات خطرناک شیمیایی (مانند بیولوژیکی، پزشکی، شیمیایی، الکترونیک) در مجموعه کاری، انبار کردن آنها با روش‌های اصولی و ایمن و رعایت ضوابط بهداشتی و زیست محیطی

کمک به مدیر HSE در تنظیم، اجرا و توسعه برنامه‌های ایمنی و اجرای برنامه‌های متعدد آموزشی در زمینه‌های مختلف برای کارکنان

ارائه مشاوره‌های لازم به کارکنان در مورد الزامات کاربردی برنامه‌های ایمنی

شناسایی مواد و عوامل خطرناک محل کار و ارایه راهکارهای مؤثر و ایمن به‌منظور کنترل آنها

کمک به واحد HSE در تهیه گزارشات مرتبط با سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت شغلی و محیط زیست

ایجاد روحیه همدلی و مشارکت در کارکنان نسبت به اصول ایمنی و HSE

لازم به‌ ذکر است که هدف از اجرای انواع دوره‌ های ایمنی و آموزش HSE ارتقای دانش، نگرش و مهارت در حوزه ایمنی و ارتقای فرهنگ ایمنی است. گواهینامه دوره های ایمنی که پس از پایان هر دوره به شرکت کنندگان اعطا می شود، در بخش مستندات برنامه های ایمنی صنعت و رزومه افراد نگهداری می گردد.

 

به‌طور کلی، جهت اشتغال در حوزه ایمنی و HSE، تجربه، تسلط، دوره های آموزشی گذرانده شده و تخصص همواره در اولویت قرار دارد. به‌ همین دلیل در مورد افسر ایمنی، بهره‌ بردن از یک کارشناس رشته‌هـای مـرتبط با ایمنی را توصیه می‌کنیم. درک مقررات مرتبط با ایمنی و  HSE، آگاهی از مباحث بهداشت شغلی و اداره عملیات HSE همگی برای یک افسر ایمنی حائز اهمیت است. توانایی برقراری ارتباطات نوشتاری و شفاهی، که امکان انجام کار به صورت گروهی را فراهم کند و کارآیی فضای کار را بالاتر برد نیز برای افسر ایمنی نوعی ضرورت محسوب می‌شود. در ضمن افسر ایمنی و یا HSE باید توانایی اداره عملیات در پروژه‌ها را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!