امروز 23 تیر 1403 ساعت 22:32

تعداد بازدیدکنندگان 146666 نفر

Search
Close this search box.

بخش‌هایی از کتاب مهره حیاتی: ست گادین (بخش سوم)

📌فرهنگ قدرتمند هدایا:

نظام سرمایه‌داری به ما یاد داده است که هر معامله‌ای، حتی تجارت کالا یا ارائه خدمات، باید منصفانه باشد. آنچه کلر و سایر هنرمندان نشان می دهند این است که فکر و ذکر مهره حیاتی ارائه هدایایی است که هیچ مقدار از پول آن را جبران نمی‌کند.

فقط افرادی از این حلقه سود می برند که داشته‌هایشان را برای خودشان نگه می‌دارند. کسانی که هدایا را میگیرند ولی هدیه‌ای نمی‌دهند به طور موقت خود را در راس بازی می‌بینند ولی در نهایت از بازی خارج می‌شوند.

شاید رئیستان نخواهد وضعیت موجود تغییر کند. شاید مشتری خسته‌تان نخواهد روزش درخشان باشد. شاید همکارتان نخواهد چیزی را تغییر دهد. و این چالش تبدیل شدن به مهره حیاتی است. نه تنها باید هنرمند باشید، باید سخاوتمند هم باشید و بتوانید ببینید کجا می توانید کمک کنید، ولی باید آگاه هم باشید. آگاه از اینکه کجا از مهارت‌هایتان استقبال می‌شود.

وقتی شخصی در سازمانتان مانند مهره‌ای حیاتی شروع به فعالیت می کند، به افتخار او، برای تمام گروه ناهار سفارش دهید. وقتی شخصی کار فراتر از انتظارتان ارائه می‌دهد، دفعه بعد به او بیشتر اعتماد کنید، آزادی بیشتر و امکانات بیشتری به او بدهید.

📌هیچ نقشه‌ای وجود ندارد.

دو دلیل برای سخت بودن آینده نگری:
وابستگی به نتیجه کار و نیز مقاومت و ترس از تغییر.

نقشه‌ای در کار نیست. هیچ نقشه‌ای برای رهبری و برای هنرمندی وجود ندارد. صدها کتاب درباره انواع و اقسام هنر و نحوه اجرای آن خوانده‌ام، در هیچ کدام آنها ردی از نقشه نبود، چون چنین چیزی وجود خارجی ندارد.

📌انتخاب با شماست
فلش مفقود شده همان هدیه است. هدیه نشان دهنده تلاش است. تلاش از پول جداست، از شرح وظایف کاری جداست. و از سرمایه داری هم مجزاست. خلق حرفه‌ای که در آن به عنوان مهره حیاتی غیرقابل جایگزین دیده شوید شاید در ابتدا هدفی خودخواهانه به نظر برسد، اما با دادن هدایایی بی شائبه به این هدف می‌رسید و این هدایا به همه سود می‌رسانند.

در جهانی که تعداد کمی افراد غیرقابل جایگزین در آن حضور دارند، مهره حیاتی دو انتخاب خوب دارد:
۱. تعداد زیادی کارکنان کارخانه‌ای استخدام کند. کسب و کارش را به شدت توسعه دهد. از این حقیقت استفاده کند که ببشتتر افراد به نقشه نیاز دارند، بیشتر افراد حاضرند در ازای دستمزد کمی کار کنند، بیشتر افراد می‌خواهند بخشی از سیستم کارخانه باشند. شما برنده می‌شوید، چون سرگرم استخراج ارزش کار آنها هستید، کاری که بیش از اندازه ارزان در اختیار شما قرار گرفته است.

۲. رئیسی پیدا کنید که نمی‌توانید بدون مهره حیاتی به کارش ادامه دهد. رئیسی پیدا کنید که برای کمیاب بودن و مشارکت‌تان ارزش قائل است، کسی که به شما آزادی و احترام پاداش دهد. کار را انجام دهید. تغییری ایجاد کنید.

📌فرهنگ ارتباط
کمابیش همه ما در تعامل مستقیم با دیگران زندگی می‌کنیم. وقتی تعامل‌های بین‌مان اصیل و شفاف باشند همه چیز درست کار می کند. زمانی که این تعامل‌ها مصنوعی یا برای تاثیرگذاری روی ذهن دیگران باشند به نتیجه منتهی نمی‌شوند.

📌۷ توانایی مهره حیاتی

رابط منحصر به فردی بین اعضای سازمان باشید؛
خلاقیت منحصر به فردی به خرج دهید؛
موقعیت یا سازمانی با پیچیدگی بالا را مدیریت کنید؛
مشتریان را رهبری کنید؛
به کارکنان انگیزه دهید؛
دانش عمیق در حوزه کاری‌تان داشته باشید؛
استعدادی منحصر به فرد داشته باشید.

📌وقتی هنرتان نتیجه نمی‌دهد
شما با استعدادید، اما ممکن است استعدادتان با کار فعلی‌تان مرتبط نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!