امروز 31 تیر 1403 ساعت 22:22

تعداد بازدیدکنندگان 149266 نفر

Search
Close this search box.

ماهاتیر محمد

ماهاتیر محمد

حتما این جمله معروف را شنیده اید : “ابتدا تو را نادیده می‌گیرند، بعد به تو می‌خندند، سپس با تو می‌جنگند، و در نهایت تو پیروز می‌شوی.” این جمله بخشی از سخنان ماهاتیر محمد سیاستمدار و نخست وزیر کهنه کار مالزی است که توانست مالزی را از یک کشور با اقتصاد سنتی و بدون تکنولوژی به کشوری صنعتی و صادر کننده تکنولوژی تبدیل کند، که اکثر صادراتش را تکنولوژی و سخت افزار ها تشکیل می دهد.

بخش اعظم مردم کشور مالزی را مسلمانان تشکیل می­ دهند که تا سال 1981 اقتصاد مبتنی بر تولیدات کشاورزی و دامداری صادرات نفت بود پس از نخست وزیری ماهاتیر محمد تحولی شگرف در اقتصاد خود را مشاهده کرد.

ماهاتیر محمد سیاست مدار پزشک و نویسنده دو رگه هندی و مالزیایی است که در سن 21 سالگی زندگی سیاسی خود را شروع کرد و در سال 1964 وارد پارلمان مالزی شد. وی 5 سال بعد پس از اخراج از پارلمان به دلیل انتقاد به دولت وقت دوباره در سال 1974 این بار به عنوان وزیر آموزش و پرورش وارد پارلمان شد و در انتها در سال 1981 توانست به منسب نخست وزیری برسد و بتواند عقاید و باورهایش به اجرا در بیاورد و تا سال 2003 در قدرت بماند. او با الگوگیری از ژاپن، مالزی را به کشوری تولیدکننده و صادرکننده فولاد، وسایل الکترونیکی و اتومبیل مبدل ساخت. ماهاتیر محمد سیاست‌هایی را به مرحله اجرا درآورد که اقتصاد مالزی را عملاً از جهان خارج جدا کرده و در پی آن کشورش توانست بحران اقتصادی آسیا را از سر رفع کند. دکتر ماهاتیر محمد که عقاید غرب زده داشت ولی بجای مقابله با غرب اعتقاد داشت باید از آنها استفاده کرد حتی  با کشورهایی که مقابله می کنند با غرب میگوید: شما شاخ گاو را گرفته اید ما پستان آن را.

ماهاتیر محمد درباره روند توسعه مالزی می گوید ما به جای استراتژی جایگزینی واردات، استراتژی توسعه صادرات را پی گرفتیم و اجازه دادیم خارجی‌ها با تکنولوژی خود، کشور ما را صنعتی کنند. در حالی که اگر خودمان می‌خواستیم هر یک از این تکنولوژی‌ها را بسازیم، ۳۰ تا ۴۰ سال طول می‌کشید. وی از ایران برای ایستادگی در برابر تحریم‌های اقتصادی تمجید کرده‌است و عقیده دارد که مهم است که جهان اسلام در مواجهه با تهدیدهای آینده متکی به خود باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!