امروز 23 تیر 1403 ساعت 22:42

تعداد بازدیدکنندگان 146673 نفر

Search
Close this search box.

هفتم و هشتم مهرماه روز بزرگداشت شمس تبریزی و مولانا

هفتم مهرماه به عنوان روز بزرگداشت شمس تبریزی در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است. شمس الدین یا شمس تبریزی از صوفیان پارسی زبان و مسلمان مشهور سده هفتم هجری است. و هشتم مهرماه نیز مقارن با هشتصدمین سال تولد مولانا جلا الدین محمد بلخی، معروف به روز بزرگداشت مولانا از زبده ترین عارفان و شاعران فارسی زبان و روز تکریم و بزرگداشت اوست.

قدر مسلم شمس تبریزی چنانکه از مقالات او بر می آید، از برخی بزرگان زمان خود نیز تاثیر پذیرفته است. گرچه شمس خود دنیایی از معرفت بود اما مردم بیشتر او را به سبب آشنایی، مجاورت و موانست با مولانا جلال الدین محمد بلخی، می شناسند.

مولوی از مشهورترین شاعران ایرانی تبار پارسی گوی است.وی شاعری ایرانی با شهرتی جهانی است که آثار و اندیشه هایش هنوز چنان که باید و شاید در ایران شناخته نشده اند. در واقع می توان گفت که مولوی به نوعی پیوند دهنده ملت هاست. با آنکه آثار مولوی به عموم جهانیان تعلق دارد. ولی ایرانیان وپارسی زبانان بهره خود را از او، بیشتر می دانند. چرا که آثارش به زبان فارسی سروده شده و از محیط فرهنگ ایرانی بیشترین تاثیر را پذیرفته است. تا حدی که، داستان­های مثنوی عموما با فرهنگ ایرانی آن روزگار منطبق بوده است.

شرکت OSP، هفتم و هشتم مهرماه روز نکوداشت این مفاخر و مشاهیر گرانمایه زبان و ادبیات فارسی را؛ محضر ادبا، فضلا و اساتید فرهنگ دوست تبریک وتهنیت عرض نموده و از خداوند متعال درخشش روز افزون و اعتلای فرهنگ و هنر غنی ایرانی اسلامی این خاک پر مهر و گهر را از خداوند بزرگ خواهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!