امروز 30 تیر 1403 ساعت 04:50

تعداد بازدیدکنندگان 148751 نفر

Search
Close this search box.

“تست شخصیت شناسی مایرز بریگز (MBTI)”

“تست شخصیت شناسی مایرز بریگز (MBTI)”

 

MBTI یکی از پر کاربردترین تست­ های روانشناسی برای شناخت 16 نوع شخصیت می­ باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تدوین این تست توسط ایزابل مایرز (Isabel Myers) و کاترین بریگز (Katherine Briggs) بر اساس تحقیقاتشان روی تئوری کارل یونگ (Carl Jung) درمورد انواع شخصیت انجام شده است. پس از پایان تست، افراد به 16 تیپ شخصیتی طبقه بندی می ­شوند که ویژگی­ های هر کدام از این تیپ ­ها، افراد را برای یک کار خاص ایده آل و یا نامناسب تشخیص می­ دهد. از این رو MBTI به یکی از مهم ترین ابزارهای استخدامی برای شرکت­ ها تبدیل شده است. علاوه بر این افراد می­ توانند برای شناخت ویژگی­ های شخصی خود نیز از این آزمون استفاده نمایند و شغل مناسب تری برای خود انتخاب کنند.

 

اما MBTI چه ویژگی­ هایی از شما را میسنجد؟

 

  1. برون‌گرایی (E) و درون‌گرایی (I)

در این سوالات مشخص می­ شود که شخص از ارتباط با دنیای بیرون و افراد دیگر انرژی خود را دریافت می­ کند یا از طریق تنهایی و بدون تعاملات بیرونی؟

افراد برون‌گرا (Extraverts)، عمل‌گرا (action-oriented) هستند و از تعاملات اجتماعی مکرر لذت می‌برند انرژی خود را با گذراندن وقت با دیگران تامین می ­کنند.

افراد درون‌گرا (Introverts)، فکرگرا (thought-oriented) هستند، از تعاملات اجتماعی عمیق و معنی‌دار لذت می‌برند و از تنهابودن، لذت می­ برند.

همه­ ی افراد با درجات مختلفی برون گرا و درون گرا هستیم اما اکثر انسان­ها تمایل دارند که با یکی از این دو نوع شخصیت شناخته شوند.

 

  1. حسی (S) یا شهودی (N)

این دو نوع ویژگی بیان می­ کند که یک فرد چگونه اطلاعات را از دنیای بیرونی و محیط اطراف خود جمع آوری می­کند؟

افراد حسی (Sensing)، توجه زیادی به واقعیت دارند؛ به‌ویژه آن‌چیزی را که می‌توانند از حواس‌شان بیاموزند. این افراد، تمایل دارند روی واقعیت‌ها و جزئیات تمرکز کنند و تجربه کردن را دوست دارند.

افراد شهودی (Intuition) ترجیح می‌دهند بیشتر به الگوها و تصورات‌ توجه کنند. آن‌ها درباره احتمالات، آینده و نظریه‌های انتزاعی فکر می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

 

  • منطقی (T) یا احساسی (F)

این ویژگی­ ها نشان می­ دهد که افراد، تصمیم­ گیری­ های خود را چگونه انجام می­دهند؟

افراد منطقی (Thinking)، بر واقعیت‌ها و داده‌های عینی تاکید دارند. آن‌ها هنگام تصمیم‌گرفتن؛ استوار، منطقی و بی‌غرض هستند و تحت هدایت عقل و منطق خود می­باشند.

کسانی که احساسات (Feeling) را ترجیح می‌دهند، در هنگام تصمیم‌گیری، مردم و احساسات‌شان را هم در نظر می‌گیرند. آن­ها بیشتر فکر می­کنند که تصمیم ­گیری هایشان چه تاثیری بر روی دیگران خواهد داشت و بر ارزش­ها، خوبی­ها و احساسات تاکید دارند.

 

  1. قضاوتی (J) یا ادراکی (P)

این معیارها نشان می­ دهد افراد اقدامات خود را چگونه انجام می ­دهند؟ شیوه­ های زندگی افراد را بیان کرده و به عبارتی نشان می­ دهد که فرد چه زندگی­ ای را دوست دارد؟

کسانی که قضاوت‌گر (Judging) هستند، ساختار و تصمیمات استوار را ترجیح می‌دهند و کار در چهارچوب و قوانین مشخص را ترجیح می­ دهند.

افرادی که ادراکی (Perceiving) باشند، فکر بازتر، منعطف‌تر و سازگارتری دارند. این افراد محیط کاری منعطف را می­ پسندند و خود را با شرایط وفق می ­دهند.

 

در نهایت هرکدام از ویژگی ­ها با حروف اولشان در کنارهم قرار گرفته و 16 تیپ شخصیتی را شکل می­ دهند که در ادامه برخی را نام برده و مثال ­هایی از شغل­ های مناسب آن­را ذکر می­ نماییم:

 

mbti

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!