امروز 31 تیر 1403 ساعت 22:18

تعداد بازدیدکنندگان 149266 نفر

Search
Close this search box.

کتاب عادت های اتمی

کتاب عادت های اتمی نوشته‌ی جیمز کلیر و راهنمایی کاربردی درباره‌‌ی نحوه‌‌ی تغییر تدریجی عادت‌‌های روزمره است. جیمز کلیر در این کتاب پرفروش نیویورک تایمز با ترسیم قوانین کلی درباره‌‌ی عادت‌‌ها، راهکارهایی را برای سازمان‌‌دهی عادت‌‌های خوب در مقابل عادت‌‌های بد ارائه می‌‌دهد. ویژگی این کتاب آموزشی و انگیزشی، تأکید روی تغییر تدریجی و مستمر عادت‌‌های انسانی است. به قول کلیر، نقطه‌‌ی آغازین، تغییرات یک درصدی عادات در هر روز است.

درباره کتاب:

اگر شما نیاز به راهنمایی گام به گام برای جداسازی عادت‌‌های خوب و عادت‌‌های بد و در نتیجه اصرار به عادت‌‌های خوب و ترک عادت‌‌های بد دارید، باید کتاب عادت‌‌های اتمی را حتما بخوانید. جیمز کلیر این کتاب را در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرد و از آن موقع تاکنون جزء پرفروش‌‌ترین آثار نیویورک تایمز بوده است. پایه‌‌ی اصلی کتاب کلیر روی تغییرات یک درصدی قرار دارد؛ بدین معنی که اگر فرد بتواند عادت‌‌های خود را تنها یک درصد در هر روز بهبود بخشد، نتایج چشمگیری را در زندگی خود احساس خواهد کرد.

کلیر در کتاب عادتهای اتمی توضیح می‌‌دهد که نیاز به پیگیری اهداف بزرگ از جانب فرد نیست؛ کما این‌‌که اگر تمرکز روی اهداف بیاید، امکان شکست‌‌های سنگین وجود دارد. بنابراین راهی که کلیر پیشنهاد می‌‌دهد این است که فرد برای تغییر عادت‌‌هایش نیاز به تمرکز روی فرآیند آن دارد. بحث دیگری که این کتاب به آن توجه می‌‌کند این است که انسان برای تغییر عادت‌‌هایش، نیازمند تغییر هویت خود است. کلیر به مخاطبش گوشزد می‌‌کند که تغییر هویت از «من می‌‌خواهم» به «من هستم» آغاز می‌‌شود. جیمز کلیر دوباره این نکته را گوشزد می‌‌کند که فرد برای تغییر عادت نیاز به تمرکز روی فرآیند دارد، بدین‌‌گونه که فرد نیاز نیست روی آن‌‌چه می‌‌خواهد به دست آورد متمرکز شود بلکه نیاز است روی کسی که می‌‌خواهد به آن تبدیل شود تمرکز کند.

جیمز کلیر، نشانه، میل شدید به چیزی، واکنش و پاداش را چهار قانون تغییر رفتار فرد می‌‌داند. کتاب عادت‌‌های اتمی تغییر رفتار را مستلزم یادگیری و رعایت این چهار قانون می‌‌داند. اصرار کلیر روی چهار قانون به این دلیل است که به اعتقاد وی عادت‌‌های خوب فرد، با تمرین مداوم چهار قانون تغییر رفتار، ملکه‌‌ی ذهن خواهند شد. اتفاق جالب توجهی که این کتاب روی آن تأکید دارد این است که اگر معکوس چهار قانون تغییر رفتار را در پیش بگیرید، عادت‌‌های بد شما از بین خواهند رفت. بدین‌‌گونه که اگر نشانه‌‌ای بد را نادیده بگیرید، اگر میل خود به چیز بدی را غیرجذاب ببینید و اگر واکنش سختی به یک عادت بد بدهید در نهایت پاداشتان این خواهد بود که عادت بد را ترک کرده‌‌اید.

پُربی‌‌راه نیست بگوییم که با این نکاتی که جیمز کلیر در عادت‌‌های اتمی آورده است، فرد به مرور زمان و به‌صورت بسیار تدریجی، مسیر موفقیت در زندگی را طی خواهد کرد، چون همواره سد راه موفقیت، عادت‌‌های بدی است که آدم از آن‌‌ها اجتناب نمی‌‌کند. شاید به خاطر همین نکته است که این کتاب پس از چاپ، استقبال قابل توجهی را از جانب علاقه‌‌مندان و مخاطبان این حوزه به خود دیده است.

چرا باید این کتاب را خواند؟

رسیدن به موفقیت و نقطه‌‌ی آرمانی در زندگی خودبه‌‌خود اتفاق نخواهد افتاد. برای درک خود و رفتارهایمان، بایستی عادت‌‌هایمان را بشناسیم. خواندن کتاب عادت های اتمی به این دلیل ضروری است که گام‌‌هایی تدریجی درباره‌‌ی حذف عادت‌‌های بد و بهبود عادت‌‌های خوب را آموزش می‌‌دهد. تأکید معروف کلیر روی تغییرات یک درصدی، نشان از این دارد که خواندن این کتاب و عمل کردن به دستورالعمل‌‌های پیشنهادی‌‌اش، تضمین‌‌کننده‌‌ی بهبود زندگی فردی تا انتهای عمر خواهد بود.

نتیجه کتاب عادات اتمی:

برای کسی که این کتاب را می‌‌خواند، عادت‌‌های اتمی درس‌‌های فراوانی به او خواهد داد. موفقیت از گام‌‌های بسیار کوچک و تغییرات خُرد آغاز می‌‌شود. این اولین درس کتاب جمیز کلیر است. درس بعدی، قصدِ تغییر عادت درون هر فرد است. کسی که مدام می‌‌گوید «چرا موفق نمی‌‌شوم؟» باید به این فکر کند که تغییراتی در عادت‌‌های روزمره‌‌ی خود بدهد، کما این‌‌که این تغییرات به قول کلیر صرفا یک درصدی تلقی گردند. سومین درس، تکرار هرروزه‌‌ی چهار قانون تغییر رفتار کلیر است که باعث می‌‌شود به سرعت عادت‌‌های خوب و بد هرکس از هم جدا شده و یکی بهبود (عادت خوب) یابد و دیگری حذف (عادت بد) شود. با این حال کلیدی‌‌ترین درسی که خواندن کتاب عادت‌‌های اتمی به ما می‌‌دهد این است که همه‌‌چیز در زندگی بر اساس نظم معنا می‌‌یابد. بنابراین تا زمانی که نظم در هر کاری به وجود نیاید، رسیدن به هدف ممکن نخواهد بود.

درباره جیمز کیلنر، نویسنده کتاب عادات اتمی:

شاید خیلی‌‌ها فکر ‌کنند نویسنده‌‌ی کتاب عادت‌‌های اتمی شخصی کهنسال است که تجربه‌‌های زیسته‌‌ی نزدیک به یک‌قرنی خود را در اختیار خوانندگان قرار داده است اما چنین نیست. جیمز کلیر متولد ۲۲ ژانویه‌‌ی سال ۱۹۸۶ میلادی در هامیلتون آمریکا است. از او به‌عنوان یکی از مشهورترین سخنرانان آمریکایی نام برده می‌‌شود که ماحصل سخنرانی‌‌ها و پژوهش‌‌هایش را یا به صورت کتاب و یا به صورت نوشته‌‌های وبلاگی به مخاطبانش ارائه می‌‌دهد.

کلیر تحصیلاتش را در رشته‌‌ی بیومکانیک در دانشگاه دنیسون به اتمام رسانده و در سال ۲۰۰۸ میلادی از این دانشگاه فارغ‌‌التحصیل شده است. او بعد از فارغ‌‌التحصیلی از دانشگاه شروع به پژوهش درباره‌‌ی عادت‌‌های انسانی کرد و حوزه‌‌ی مطالعاتی خود را به سمت رفتارها و عادت‌‌های انسانی در مراحل مختلف زندگی برد. کلیر از سال ۲۰۱۲ میلادی وبسایت خود را راه‌‌اندازی نمود تا از این طریق بتواند با مخاطبانش به صورت آنلاین ارتباط گیرد.

معرفی جیمز کلیر که در وبسایتش نیز موجود است چنین است که او نویسنده‌‌ی کتاب پرفروش و بین‌‌المللی «عادت‌‌های اتمی» است. بیش از ۱۰ میلیون نسخه از این کتاب تاکنون در جهان فروخته شده است. «عادت‌‌های اتمی» بیش از یک سال در فهرست پرفروش‌‌ترین آثار نیویورک تایمز بوده است و به بیش از ۵۰ زبان در سراسر جهان، ترجمه شده است. از او به عنوان مؤسس خبرنامه‌‌ی هفتگی 3-2-1 نام برده می‌‌شود و تاکنون بیش از ۲۵۰ مقاله از کلیر در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. سخنرانی‌‌های کلیر در مجلات گوناگونی همچون وال‌‌استریت ژورنال، تایم و نیویورک‌‌تایمز بازتاب داشته است. او به‌عنوان سخنران رویدادهای بزرگ شرکت‌‌ها و ارگان‌‌های کارمندی شناخته می‌‌شود. جیمز کلیر از سال ۲۰۱۲ تاکنون، ماهانه چندین بار درباره‌‌ی بهبود عادت‌‌ها و رفتارهای انسانی سخنرانی می‌‌کند و این روال ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!