امروز 28 فروردین 1403 ساعت 20:16

تعداد بازدیدکنندگان 120559 نفر

برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات

pm

مباحث مديريتی در کارخانه ها از مهم ترين موضوعات و مباحث اقتصادی جوامع است. در کنار توسعه سخت افزارها و سرمایه گذاری بر روی ماشین آلات و ساختمان ها لازم است آموزش مدیریت از کیفیت بالایی برخوردار باشد، تا نظام های جدید مدیریتی در برنامه ریزی، تجهیز نیروی انسانی، سازماندهی، هدایت و رهبری، کنترل و مدیریت اطلاعات، جایگزین روش های سنتی اداره  کارخانه شویم تا بتوانیم به زایش (spain off) از دل یک صنعت، صنعت دیگری شکل گیرد.

يکی از تخصص های مهندسی صنايع:

  • نگهداری و تعميرات تجهيزات
  • استمرار کارکرد آنها
  • کاهش موثر و کارای توقفات

ماشين آلات ودستگاه های موجود در خط توليد کارخانجات و کارگاه های صنعتی است.

هزینه های نگهداری و تعمیرات، در مجموع، بخش عمده ای از هزینه های تولید را در بر می گیرد.

با توجه به نوع صنعت مورد بررسی، این هزینه چیزی حدود ۱۵ تا ۶۰ درصد هزینه محصول تولید شده را در بر می گیرد. تحقیقات نشان داده است که حدود ۳۳ سنت از هر دلار که برای فعالیت های نگهداری و تعمیرات هزینه می شود، مربوط به فعالیت های غیر ضروری در حوزه نگهداری و تعمیرات می باشد این در حالی است که صنایع آمریکا سالانه حدود ۲۰۰ بیلیون دلار برای نگهداری و تعمیرات تجهیزات خود هزینه می نمایند. این بدان معنی است که مدیریت صحیح فرآیند نگهداری و تعمیرات، سالانه، ۶۰ بیلیون دلار صرفه جویی در این حوزه را به همراه خواهد داشت.

نگهداری و تعمیرات مجموعه ای از فعالیتها و عملکردها است که هر کدام با توجه به تعاریف خود، ماموریت عملیاتی نگاه داشتن دستگاه ها، ماشین آلات و تجهیزات را دارند که باعث می گردند قابلیت عملیاتی آنها حفظ شود.

امروزه نگهداری و تعمیرات یک تجهیز یعنی: طرح ریزی و انجام فعالیت هایی بر روی تجهیزات که باعث عملکرد مستمر تجهیز برای تولید محصول یا خدمات با کیفیت را مهیا سازد.

مدیریت نگهداری و تعمیرات یک روش نظام مند برای بیشینه سازی عملکرد تسهیلات و بهبود بهره وری منابع از طریق اتخاذ خط مشی های بهینه برای تجهیزات بر اساس اهمیت آنهاست.

 

 

فایل آموزشی در این راستا توسط گروه مشاوران شرکت OSP جهت بهره برداری افراد مشتاق و جویای علم تهیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!