امروز 31 تیر 1403 ساعت 22:42

تعداد بازدیدکنندگان 149273 نفر

Search
Close this search box.

تناسب

تناسب

تناسب

مایکل فلپس بزرگ­ترین شناگر تاریخ است و قدش 194 سانتی­متر است.

یوسین بولت هم بزرگ­ترین دونده تاریخ است و 194 او هم سانتی­متر قد است.

اما اگر این دو نفر جا ­­به جا می­شدند نه فلپس بزرگ­ترین شناگر تاریخ می­شد و نه بولت بزرگ­ترین دونده تاریخ.

چرا؟

فلپس بالاتنه بلند و پایین ­تنه کوتاهی دارد و این باعث می­شود سریع­تر بقیه خودش را در آب رو به جلو هل بدهد و برعکس بولت پایین ­تنه بلند و بالا­تنه کوتاهی دارد و باعث می­شود بتواند گام­ هایش را بلندتر از بقیه بردارد.

حالا فکر کنید جای این دو نفر عوض می­شد؟

می­شود نتیجه گرفت اولین شرط بهترین بودن این است که در بهترین جای ممکن خودت را قرار بدهی وگرنه شاید چیزی زیاد تغییر نکند!

این ماجرا در برندسازی شخصی «تناسب» نامیده می ­شود. به معنی متناسب کردن هدف و مسیر زندگی با ویژگی­های «خود» است. یک هدف و مسیر که متناسب کسی دیگر است برای ما لزوما تناسب ندارد زیرا او با ما فرق دارد.

بیایید ریز بینانه ­تر به داستان نگاه کنیم؛ مایکل فلپس طول دست­هایش از بدنش 11 سانتی­متر بلندتر است و شماره پایش نسبت به قدش 4شماره بزرگ­تر است. علاوه بر اینها در کودکی به اختلال کم توجهی-بیش فعالی (ADHD) مبتلا شد!

اما این نوع از بی­تناسبی یک تناسب است برای ورزش شنا که دست­هایش را به یک پروانه قوی پیشراننده و پاهایش را به کفش غواصی تبدیل می­کند و حتی اختلالش هم شاید او را آماده تمرین­های بیشتر می­کند.

 

کلام پایانی: تناسب به معنی تناسب با دیگران نیست بلکه متناسب بودن انتخاب­ها با ویژگی­های فردی است و اگر این تناسب برقرار باشد، بی ­تناسبی را هم می­توانیم هوش­مندانه به تناسب تبدیل کنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!