امروز 15 آذر 1402 ساعت 07:16

شش سیگما

سير پيشرفت ابزارهای كيفيت، به فلسفه شش سيگما منتهی شده است كه راهی براي توسعه پتانسيل های سازمانی است.
يكی از مهم ترين مباحث شش سيگما، موضوع انتخاب پروژه های مربوطه است. يك پروژه شش سيگما عبارت است از برنامه ريزی برای حل يك مشكل، كه دارای مجموعه ای از معيارها بوده به طوری كه می توانند به عنوان اهداف پروژه استفاده شوند و آنها را در جهت پيشرفت پروژه تحليل كرد. انتخاب پروژه های شش سيگما در حكم چيدن اولين رديف آجرهای يك ديوار است كه اگر به صورت علمی صورت گيرد، اثربخشی قابل ملاحظه ای در فاز اجرای پروژه شش سيگما عايد می سازد. در اين مقاله به رويكردهای انتخاب پروژه های شش سيگما و مهم ترين فاكتورهای مورد بحث در اين حوزه پرداخته می شود.

تعریف سیگما

سيگما حرف هيجدهم از حروف الفبای يونانی که معنای آماری آن انحراف از وضعيت مطلوب (انحراف استاندارد) است و نشان می دهد که یک فرایند چقدر از حالت مطلوب خود منحرف شده است و یا به عبارتی چقدر خطا در يك شركت رخ می دهد.

نحوه پیدایش 6 سیگما

  • ایده آغازین 6 سیگما به بیل اسمیت نسبت داده می شود. وی در دهه 70 و 80 در موتورلا مهندس ارشد کیفیت و قابلیت اطمینان بود.
  • وی را پدر 6 سیگما می شناسند.
  • اسمیت با مشاهده افزايش نرخ خطا، در نتيجه افزايش پيچيدگی محصولات و اضافه شدن بر تعداد قطعات به ناكارآمد بودن سطح كيفيت سه سيگما پی برد.
  • با تلفيق مفاهيم قابليت اطمينان و تكنيك های مهندسی كيفيت ايده آغازين شش سيگما را در حضور مدير عامل موتورولا باب گالوين مطرح نمود.
  • مجموعه برنامه شش سيگما در ۱۵ ژانويه ۱۹۸۷به صورت رسمی توسط باب گالوين در موتورولا معرفی و رسيدن به سطح كيفيت شش سيگما به عنوان يك هدف راهبردی ۵ ساله تعيين گرديد.

فایل آموزشی در این راستا توسط گروه مشاوران شرکت OSP جهت بهره برداری افراد مشتاق و جویای علم تهیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!