امروز 24 خرداد 1403 ساعت 02:00

تعداد بازدیدکنندگان 137060 نفر

Search
Close this search box.

کتاب کایزن; کلید موفقیت رقابتی ژاپن

در کتاب “کایزن کلید موفقیت رقابتی ژاپن” مفهوم و معنای کایزن و علت پیشرفت ژاپن شرح داده می ­شود. كایزن یك مفهوم ژاپنی است كه تعریف آن تغییر به سمت بهتر شدن یا بهبود مستمر و تدریجی می ­باشد.

این کتاب نوشته ­ی “ماساکی ایمایی” بوده و دکتر محمد حسین سلیمی آن را ترجمه کرده است.

كایزن یك مفهوم ژاپنی است كه تعریف آن تغییر به سمت بهتر شدن یا بهبود مستمر و تدریجی می­باشد.
بر اساس این کتاب، برای دستیابی به پیشرفت، دو نگرش متفاوت وجود دارد: اولی پیشرفت تدریجی و دومی پیشرفت مبتنی بر جهش بزرگ نام دارد. این کتاب به مقایسه مفهوم نوآوری و سیستم تفکر نتیجه گرای غربی با مفهوم کایزن و سیستم تفکر روندگرای ژاپنی می پردازد. پایه و اساس کایزن تغییرات اکم اما مستمر و پیوسته می باشد، اما از نظر نویسنده کتاب، آقای ماساکی ایمایی، نوآوری مثل مواد مذابی می­باشد که هرچند وقت یکبا از دهانه آتش فشان فوران می­کند.

فلسفه کایزن بر این اصل استوار است که شیوه زندگی انسان در همه ابعاد شغلی، اجتماعی، فردی و خانوادگی، باید به طور پیوسته بهبود یابد. در واقع کایزن معتقد است كه برای ایجاد بهبود در سازمان ها لازم نیست به دنبال تغییرات انفجاری یا ناگهانی باشیم، بلكه هر نوع بهبود یا اصلاح به شرط آنكه پیوسته و مداوم باشد، ارتقای بهره وری را در سازمان ها به وجود می آورد.

در سیستم کایزن، هدف اصلی بهبود کیفیت و افزایش بهره وری است نه کاهش هزینه‌ها. به همین دلیل، تلاش مستمر برای بهینه‌سازی فرآیندها باعث می‌شود تا کیفیت محصولات و خدمات به طور مداوم ارتقا پیدا کند.
در فرهنگ کایزن با بهره گیری از مشارکت کارکنان و کارفرمایان به بهبود مستمر و تدریجی می­رسیم. این فرهنگ و تعامل در تمامی سازمان های ژاپنی باعث شده است تا در یک کسب و کار، کارگران از مدیران بیاموزند و مدیران از ایده های کارگران بهره مند شوند.

 

فایل آموزشی در این راستا توسط گروه مشاوران شرکت OSP جهت بهره برداری افراد مشتاق و جویای علم تهیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

از آخرین مطالب علمی در حوزه مدیریت با خبر شوید!